Hem ticaret, hem ziyaret

Venedik’te Mardi Gras Karnavalı ve Üveit Kursu

International Uveitis Study Group (IUSG) ve International Council of Ophthalmology (ICO) sponsorluğunda iki yılda bir Venedik’te düzenlenen üveit kursu genel olarak Şubat-Mart aylarında düzenlenmektedir. Son derece başarılı olan bu kursta, üveit ile ilgilenen ve dünyanın dört bir yanından gelen genç oftalmologların, rahat ve dostane bir ortamda üveit ile ilgili çok çeşitli konuları, alanlarında uzman kişiler tarafından dinleme fırsatı bulmaktadırlar. Bu yıl İstanbul Üniversitesi Göz Hastalıkları’ndan değerli hocamız Prof. Dr. İlknur Tuğal Tutkun’un da yer aldığı programa https://www.iusg.net/resources/Venice-Uveitis-Course-programme-2017.jpg linkinden ulaşabilirsiniz. Teorik derslerin yanı sıra, oluşturulan dört küçük grupta interaktif olarak daha spesifik konular ve zor olgulara yaklaşım tartışılmaktadır. Genel olarak üveit hastasına yaklaşım, ayırıcı tanı, floresien ve indosiyonin anjiografi bulguları ve immünsüpresif tedavi ele alınmaktadır. Katılım 54 kişi ile sınırlandırmakta, gelişmekte olan ülkelerden 10 katılımcıya ücretsiz katılım ve konaklama için burs verilmektedir. Mardi Gras karnavalı ile eş zamanlı gerçekleştirilen bu kursta, ders saatleri dışında karnavalın renkli kutlamalarına katılmak mümkün. Rengarenk kıyafetli katılımcıların yer aldığı karnavalların yanı sıra dans ve tiyatro gösterileri, spor müsabakaları, yiyecek ve içecek festivalleri gerçekleşmektedir.

Üveit Kursun’dan İzlenimlerim (Venedik, 5-11 Mart, 2011)

Üveit ile ilgili temel bilgileri edindiğim bu kursun üveite ilgi duyan genç meslektaşlarıma yararlı olacağı umudu ile izlenimlerimi paylaşmak istedim. Kurs, Venedik anakarasının önünde yer alan San Servolo isimli küçük bir adada Venedik Uluslar arası Üniversitesi’nde gerçekleşmektedir. Bu adaya ulaşım deniz otobüsleri ile sağlanmakta. Deniz ve sıcacık güneşin yanında rıhtımda harika bir anıt sizi karşılıyor.

Hastane ve daha sonra manastır olarak kullanılan üniversite binasının iç mimari yapısı sizi çok daha eskilere 13.yüzyıla götürmekte.
Odalar gösterişten uzak ancak rahat. Her odanın çok büyük birer banyosu mevcut. İlk gün düzlenen “Hoşgeldiniz” resepsyonunda Prof. Dr. Manfred Zierhut kurs programı ile ilgili bilgiler vermekte, kaynaşmak amacıyla gönüllü olan birkaç katılımcının kendisini tanıtmasını istemektedir. Ve dersler ertesi gün başlamakta.. Derslerin hemen öncesinde çoktan seçmeli sorudan oluşan bir değerlendirme testi yapılmakta. Buna benzer bir test kurs sonunda da yapılacaktır. Anatomi ve epidemiyoloji ile teorik derslere başlanmaktadır.

ABD’den Jim Rosenbaum’un oküler immünoloji ve deneysel üveit modeli oluşturma konulu panelini sunarken gözlerindeki heyecan beni çok etkilemişti. Yeni bir şey keşfediyor, ilk kez bu dersi anlatıyor gibiydi. Daha sonra ders dışında yaptığımız sohbetlerde, laboratuarda mikroskop altında hareket eden hücreleri gözlemekten aldığı hazzı anlatırken, klinisyen olmamıza rağmen yerinde olmak isteyip hepimiz ona imrendik.

 

 


İngiltere’den Philip Murray, inanılmaz bir enerjisi vardı. Üveitli hastaya yaklaşımı o kadar güzel anlattı ki hala sunumu aklımda.
Tüberkülöz korioretinitini bu konuda dünyaca en tecrübeli kişilerden biri olan Vishali Gupta’dan, koroiretinal biyopsi ve vitreus örneklemesini Janet Davis’ten dinlemek ayrıcalıktı. Riyad’tan Khalid Tabbara, İtalya’dan Andea Leonardi ve daha niceleri… Konularında otör bu kişilerden edindiğimiz bilgilerin kılavuzluğunda yaptığımız yorumlar, daha sonra interaktif olarak tartışma imkanı bulduğumuz küçük subgruplarımızda tanıya varmadaki zevki tatmamızı sağladı. Bir bilmece çözmek gibi..

Ders aralarında verilen kahve molaları, katılımcıları kaynaştırdı, güzel dostluklar geliştirdi. Ve Mardi Gras Maske festivali. Akşamları yemek için ana karaya geçtiğimizde sokaklarda bizi onlar karşıladı. Festivalden renkli görüntüler.

Venedik’ten, bir text-book değerinde kurs kitabının yanı sıra, üveit konusunda edindiğim çok faydalı bilgiler, güzel anılar ve dostluklar ile ayrıldım.

Dr. Suzan Güven Yılmaz kimdir?
Dokuz Eylül Tıp Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları İhtisasını 2007 yılında tamamladı. Mecburi hizmet görevini Doğu Beyazıt Devlet Hastanesinde tamamladıktan sonra İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir yıl süre ile çalıştı. Ekim 2010' da Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğine uzman olarak döndü. Halen aynı hastanede Glokom ve Üvea Biriminde çalışmaktadır.
TOD Glokom Birimi ve TOD Genç Oftalmologlar Grubunun üyesidir.
Turkish Ophthalmological Association
LookUs & Online Makale