Hergün Gelişim, Hergün Değişim

Akademik hayatınızı planlamak üzere özet bir yazı
Oftalmolojiye yeni adım atan asistan doktor arkadaşlara tavsiyeler

Ben görev yaptığım hastanede de asistan arkadaşlarımızla sürekli bu konuyu değerlendiririz. Her hekim arkadaşımızın zaman içinde kendini geliştirmesi gerekir. Bu sorumluluk sadece akademik kariyer yapmak isteyenlerde değil tüm meslektaşlarımızda olmalı. İşin özü iyi bir hekim olabilmektir. Bunun temelinde de bilgi sahibi olmak ve sürekli bu bilgiyi güncellemek yatıyor. Özellikle onlara tavsiyem etraflarında yapılan bilimsel çalışmaları gözlemleyip bunlara katılmalarıdır. Örneğin doçentlik sınavına giriş için akademik faaliyetlerde bulunan hekim arkadaşları takip edip onlara destek olmaları ve bu esnada da bilimsel çalışmaların nasıl planlanıp ne şekilde yapıldığını öğrenmeleri çok önemli. TOD un bize sağladığı AAO ONE Network ün tüm meslektaşlarımız için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Özellikle asistan arkadaşların alanımızdaki gelişmeleri takipleri açısından Pubmed veya farklı veri tabanlarında oftalmoloji başlığı ile arama yapmalarını (günlük veya haftalık) ve bunu hayatlarının bir parçası yapmalarını öneririm. Bir konuya odaklanmamış genel oftalmolojiyi takip eden arkadaşlar için güzel review yazılarının bulunduğu dergileri takip etmek yararlı olabilir. (Survey of Ophthalmology, Current Opinion in Ophthalmology) Günümüzde birçok üniversite ve eğitim araştırma hastanesinde bu dergilerin tam metinlerine erişim alt yapısı mevcut. Bunun dışında daha pratik olarak Medscape Ophthalmology gibi genel oftalmoloji siteleri yenilikler açısından takip edilebilir. Bir diğer konuda yapılan her türlü çalışmanın kayıt altına alınıp gelecek açısından değerlendirilmesidir. Bu bağlamda herkesin TOD Akademik Puan Sistemini kullanmasını öneririm. Aktif Birimlere üye olmak, TOD içindeki gruplarda (örneğin GOG) çalışmak faydalı olacaktır.

Akademik başarı için bireysel özveri ve çaba yeterli midir?

Haklısınız bireysel çaba çok önemli ancak yeterli olmayabilir. İyi bir ekip ile çalışmak çok büyük bir avantaj. Bir çalışmanın dizayn edilip verilerinin toplanması, değerlendirilmesi ve sonrasında yazılıp doğru dergiye doğru formatta gönderilmesi vb. süreçlerin tümünün bir kişi tarafından yapılması mümkün değil. Ekibiniz çok önemli. Çalıştığımız kliniğin hocasını takip etmek ve istekli olmak önemli. Kliniklerinde yapılan çalışmalara dahil olmak, onlara katkı sağlamak yeni başlayan arkadaşlar için çok yararlı olur.

Uluslararası sınavlara katılmanın önemi var mı?

Meslektaşlarımız için bence önemli. Fellow of the European Board of Ophthalmology (FEBO) ünvanına sahibim ancak şahsen kendimi geç kalmış olarak hissediyorum. Bu tip sınavlar ile yabancı dilin dinamik tutulması, yurtdışı sınavlarda tecrübe oluşturulması sağlanabilir. Biz yaşlı bir nesil değiliz ancak yeni nesiller, genç arkadaşlar bu konulara daha fazla önem vermeye başladılar. Bu konudaki duyarlılık TOD sayesinde de çok arttı. EBO ve ICO sınavlarına katılmak herkes için bilgiyi tazelemek olur diyebilirim. Bu sınavlar ile elde edilen diplomaların da yurtiçi ve yurtdışı mesleki planlarımızda olumlu etkilerinin olacağını düşünüyorum. Bu sınavların giriş ücretleri biraz yüksek. Başarılı olanlara TOD kısmi olarak destek sağlıyor. Hayatta bazı şeylerin zamanında olması önemli, örneğin uzmanlık sınavına çalışılan dönemde rahatlıkla bu sınavlara katılıp başarı sağlanabilir. Çok geç kalmamak gerekir diye düşünüyorum.

Ülkemizde bilimsel araştırmaları destekleyen kurumlar ile ilgili kısa bilgiler

Temel olarak bizim alanımızda faydalanabileceğimiz başlıca üç kurum mevcut. Bunlar; Türk Oftalmoloji Derneği, TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı. Ayrıca her üniversitenin kendi içinde teşvik ve destek programları olabiliyor. TOD un olması hepimiz için büyük bir kazanç. Özellikle son dönemlerde yapılan eğitim toplantıları vb faaliyetlerin asistan arkadaşlarımızca sıkı takibini öneririm. Bunun içinde İnternet sitesinin takip edilmesi önemli. Bu tip toplantılara katılım için ciddi talep oluşuyor ve bu her geçen gün artmakta. Şube toplantılarının internetten canlı takip edilebilmesi çok büyük bir avantaj. TOD un destek ve teşvik yönergesi de http://www.todnet.org/html/todnet.asp?a=Hd_TodOdulYonergesi adresinden incelenebilir. TÜBİTAK aslında hepimiz için büyük bir hazine. Ne yazık ki bu hazineden yeterince istifade edemiyoruz. Aklımızdaki fikirleri proje haline dönüştürüp bunlar için maddi destek alabileceğimiz kurumlar var. Örneğin belli değerdeki yayınlarımız için yazar başına belli oranda teşvik TÜBİTAK tarafından sağlanabiliyor. ARBİS sistemine kayıt olup duyuruları takip etmek yeterli olur. Yeter ki farkında olalım. Sağlık Bakanlığının da araştırma projelerine destek olabilecek birimleri bulunuyor. Bu konu ile ilgilenen arkadaşlar da http://www.sagem.gov.tr/daireler/egitim_ve_proje/arge/ adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirler.

Dr. Yusuf YILDIRIM Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2006 yılında mezun oldu. Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Göz Hastalıkları İhtisasını 2011 yılında tamamladı. Mecburi hizmet görevini Ağrı Patnos Devlet Hastanesinde tamamladıktan sonra başasistan olarak Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesine döndü. Halen aynı hastanede Katarakt ve Refraktif Cerrahi Birimi ve Kornea Biriminde çalışmaktadır. TOD Katarakt ve Refraktif Cerrahisi Birimi, Kornea ve Okuler Yüzey Birimi, TOD Genç Oftalmologlar Grubunun üyesidir.

Turkish Ophthalmological Association
LookUs & Online Makale