Bir Asistan Doktorun ICO Yolculuğu

Sizlere her geçen gün Türkiye’de önemi gittikçe daha fazla anlaşılan ICO sınavlarından bahsedeceğiz. ICO sınavları 1995’ten beri dünya genelinde uygulanan bir sınav olup Standard, Advanced ve Subspecialty Examination olmak üzere 3 ana gruba ayrılmaktadır. Standard Examination,  Visual Sciences, Optics, Refraction and Instruments ve Clinical Ophthalmology olarak 3 alt gruptan oluşmaktadır.

Geçen seneden farklı olarak bu yıl sınav süreleri ve soru sayıları arttırıldı. Daha önceden üç sınava aynı gün olanak sağlanan sınavda, artık aynı gün en fazla iki sınava girmenize izin veriliyor. Ocak ayında başvurusunu tamamladığımız sınav, bu yıl 24 Nisan2019’da İstanbul Tıp Fakültesi Aziz Sancar Amfisi’nde düzenlendi. Sınav yerinde TOD tarafından hazırlanan çay, kurabiye, simit gibi ikramlar vardı. Sınav 9.30’da başladı. Her 2 kitapçık aynı anda dağıtıldı, fakat bir sınava ayrılan süre bitmeden diğer sınava başlanamıyordu. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, iki sınav arasında ihtiyaç molası olmaması. Toplam 4.5 saati bulan sınav süresi boyunca konsantrasyonunu bozmamak ve aynı yerde oturmak epey yorucu oldu. Bu konuda zorlanabileceğini düşünen kişilerin, özellikle asistan arkadaşlarımızın ilk yıllarında sınava başvurup her basamağı teker teker almasını önerebiliriz. Bu dönemde TUS bilgilerinin de taze olması avantaj sağlayacaktır. Ancak, Visual Sciences ve Optics, Refraction and Instruments sınavına beraber girmenin maddi açıdan avantajlı olduğunu da eklemek isteriz.

Üçüncü yıl asistanları olarak bu yıl ilk defa girdiğimiz sınavda, Visual Sciences ve Optics, Refraction and Instruments sınavlarına girdik. Visual Sciences sınavının süresi 90 dakika olup 60 soru içermekteydi. Optics, Refraction and Instruments sınavı ise 180 dakika olup 120 soru içermekteydi. İkimiz farklı sınavlardan başlamayı tercih ettik. Herkesin kendine göre rahat edeceğini düşündüğü şekilde başlamasını öneririz. Seçiminizde göz önünde bulundurabileceğiniz bir faktör ikimizin de Optics, Refraction and Instruments sınavında süre açısından daha fazla zorlanırken Visual Sciences sınavında süre arttırmış ve erken çıkabilecek fırsatı yakalamak olabilir. Özellikle ihtiyaç molası verilmediği için erken çıkmak bu konuda avantaj sağlayabilir.

Optics, Refraction and Instruments sınavından başlayacak olursaksorular “Regarding …. , which ONE of the following statements is MOST likely to be TRUE“ şeklindeydi ve soruların tamamı 4 şıklı test şeklinde hazırlanmıştı. Soruları çok dikkatli okuyup dikkatsizlik yapmamayı amaçladığımız için ikimiz de süre sıkıntısı çektik. Dolayısıyla süre konusunda dikkat etmek önemli. Sorular genelde orta zorluktaydı; fakat detay ve ezber gerektiren (renklerin dalga boyları gibi) zor sorular da vardı. Optiği çalışıp anlamadan optik sınavının geçilebilmesi epey zor. Soru sayısı geçen yıllara göre arttığı için hemen hemen her konuyu irdeleyen sorular vardı. Dolayısıyla ICO’nun sınavdan önce yayınladığı sınavda çıkabilecek konuların tamamını çalışmakta fayda vardır. Öncelikle optik bilimini kendi dilimizde anlamamız için kıymetli TOD hocalarımızın büyük bir emek ve gayretle hazırladığı Optik Refraksiyon Rehabilitasyon Temel Bilgiler adlı kitabın sınava hazırlanmak için ilk aşamada faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Sınav dili İngilizce olduğu için, kesinlikle dili İngilizce olan bir optik kitabının da okunması gerekmektedir. ICO’nun web sitesinde ilan edilen optik sınavına hazırlanmak için önerilen kaynaklar listesinde yer alan Elkington adlı optik kitabının sınavda çıkan hemen hemen tüm soruların cevaplarını içerdiğini söyleyebiliriz. Sınavdan önce en az 2 kez okunması faydalı olacaktır. Yine sınava hazırlık aşamasında konuyu daha iyi anlayabilmek için bol bol soru çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili mevcut olan Masterpass isimli çözümlü soru bankasından çalıştık ve bu kaynağı faydalı bulduk. Yine yaygın olarak kullanılan FRCOphth isimli soru kitabındaki soruların da faydalı olduğunu düşünmekteyiz. Böyle bir çalışma şekli ile sınavın geçilebileceğini düşünüyoruz.

Diğer bir sınav olacak Visual Sciences sınavı için ise Ferris isimli oftalmoloji kitabından çalıştık. Yine bu kitap da ICO’nun web sitesinde sınav için önerilen kaynaklar listesinde yer almaktaydı. Kitap piyasada yer almadığı için internetten PDF versiyonunu bulup, oradan çalıştık. Yine sınavdan önce Visual Sciences sınavının kapsadığı konuların listesi ICO tarafından tarafımıza mail atıldı. Bu konuların hemen hemen tamamının sınavdaki 120 soru ile irdelendiğini düşünmekteyiz. Soruların zorluğu oldukça değişkendi. Basit sorulardan, oldukça detaylı ve zor sorulara (oftalmik arterin dalları gibi) kadar geniş bir yelpazede sorular mevcuttu. Yine soru formatı optik sınavındaki gibi “Regarding …. , which ONE of the following statements is MOST likely to be TRUE?” şeklindeydi ve soruların tamamı 4 şıklı test şeklinde hazırlanmıştı. Bu sınav için de yine aynı soru kitaplarından yararlandık. Sınavda, Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalık tarama kriterleri ile ilgili bir soru da vardı. İlginç geldiği için burada paylaşmak istedik.

Peki, bunca emekten sonra ICO sınavlarını geçmenin bizlere ne katkısı olacak? Öncelikle oftalmoloji bilgilerimizin uluslararası standartlarda bir sınavla doğrulandığını söylemekte fayda var. Çünkü gerçekten bu sınavlardaki sorular oldukça kaliteli olup, bilgisi olan ve olmayan adayları ayırabilmektedir. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde ICO sınavları asistan hekimlerin bitirme sınavı yerine geçmektedir. Ülkemizde doçentlik sınavının kaldırılması ile birlikte bu sınava hazırlanırken oftalmoloji bilgilerimizi yeniden gözden geçirip teorik bilgimizi arttırdığımız bir dönem ortadan kalkmış oldu. Özellikle ICO Advanced ve Subspecialty sınavlarının bu boşluğu doldurabileceğini düşünmekteyiz. İkincisi, bildiğiniz gibi ICO’nun 8 farklı fellowship programı var. Bu programlara katılmaya hak kazanan hekimlere ayrıca masraflarının karşılaması için de maddi destek verilmektedir. Bu imkânlardan faydalanabilmek için en az bir ICO sınavından geçmiş olma şartı bulunmaktadır.

Son olarak eklemek isteriz ki bizim bu sınava çalışırken en büyük motivasyonlarımızdan birisi de çalışma grubumuzdu. Hastanemizdeki asistan arkadaşlarımız ve FICO unvanı almış tecrübeli bir hocamızla beraber açtığımız Whatsapp grubumuzda, bahsi geçen kaynakları ve karşımıza çıkan önemli veya farklı gördüğümüz bilgileri/soruları birbirimizle paylaştık. Bu şekilde birbirimize destek vererek çalışmanın da başarıyı arttırdığını düşünüyoruz.

 

Türk Oftalmoloji Derneği
LookUs & Online Makale