Değerli meslektaşlarım günlük pratiğimizde bizleri bazen zorlayan tartışmalı bir duruma açıklık getiren çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Bu çalışma Hashimato ve arkadaşlarının American Journal of Ophthalmology dergisinin Aralık 2020 sayısında yayınladıkları "Ophthalmic Corticosteroids in Pregnant Women with Allergic Conjunctivitis and Adverse Neonatal Outcomes: Propensity Score Analyses" isimli çalışma.

Hamilelerde topikal kortikosteroid içeren damlaların kullanımının fetal anomali açısından risk artışına sebep olup olmadığı konusunda elimizde kanıt bulunmamaktadır.

Tokyo, Japonya'da 2005-2018 yılları arasında allerjik konjonktivit tanısı ile 1. trimester’de topikal kortokosterid kullanan hamile kadınların verileri retrospektif olarak değerlendirilmiş. Aynı dönemde topikal kortikosteroid kullanan (n=898) ve kullanmayan (n=5949) hamile kadınlardan dünyaya gelen bebekler doğumsal anomaliler, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı bakımından karşılaştırılmış. En çok reçete edilen kortikosteroid etken maddesi Florometolon içerenler olarak tespit edilmiş.
Topikal kortikosteroid kullanan ve kullanmayan hamilelerden gerçekleşen doğumlarda sırasıyla doğumsal anomaliler; %5,5 vs %4,9, erken doğum; %3,4 vs %3,9, ve düşük doğum ağırlığı; %5,9 vs %7,0 oranlarında tespit edilmiş.
Bu çalışmanın sonucunda hamilelik döneminde topikal kortikosteroid kullanımının neonatal yan etki riskinde artışa sebep olmadığı gösterilmiştir.

Ülkemizde florometolon içeren göz damlalarının prospektuslarında hamilelik ile ilgili bilgiler şu şekildedir:

  • Efemoline ve Formizor prospektuslarında; “Doktorunuz gerekli görmedikçe gebelik döneminde kullanmayınız.”
  • Flarex prospektusunda; “İlacın gebelerde kullanımının güvenilirliği belirlenmemiştir.”
  • Fluoropos prospektusunda; “Hamileliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.”
  • FML prospektusunda; “Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.”

İlgili yazının ilk sayfasını da merak edenler için paylaşmak isterim;Doç. Dr. Uğur ACAR
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi

Türk Oftalmoloji Derneği
LookUs & Online Makale