Avrupa Liderlik Gelişim Programından İzlenimler

SOE (European Societyof Opthalmology) tarafınızdan organize edilen EuLDP (European Leadership Development Programme) 1. Bölümü bu yıl 15-17 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın Tiron Eyaletinin başkenti Innsbruck’ta düzenlendi.  Üç günlük eğitimi kapsayan ve 19 farklı ülkeden 30’un üzerinde katılımcının olduğu bu toplantıda liderlik eğitimi ile ilgili dersler dinledik, yararlı tecrübeler edindik.

Bu programın temel amaçları olan;

-Avrupa oftalmolojisinde gelecekteki liderleri belirlemek ve akranları ile resmi olmayan bir ağ sağlamak,
-Oftalmolojiye uyarlanmış temel bir liderlik eğitim programı sağlamak,
-Oftalmoloji ve SOE’yi genel olarak teşvik etmek
gibi konuların yanı sıra, Innsbruck modülü, katılımcılara ulusal ve uluslararası düzeyde profesyonel bir topluluğa liderlik ederken önemli beceriler geliştirmeleri üzere kısa bir formatta tasarlanmıştı.

Innsbruck’a Türkiye’den direkt uçuş olmaması nedeniyle Münih’e uçup burdan  www. tirol-taxi.at sitesinden önceden rezerve ettiğimiz transferimiz aracılığıyla karadan yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk ile Innsbruck’a ulaştık.  SOE Sekreteri Hannah Duncan’ın önceden bize tavsiye ettiği ve toplantının düzenlendiği MCI (Management Center Innsbruck) binasına çok yakın olan otellimize yerleştik. Böylece aynı gün öğleden sonra başlayan eğitime zamanında yetişmemiz mümkün oldu.

Kısa bir tanışma bölümünden sonra, EuLDP direktörü ve Innsbruck Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları bölüm başkanı Nikos Bechrakis’in açılış konuşması ile aynı üniversitenin Uluslararası Sağlık İşletmeciliği, Yönetim ve Hukuk gibi bölümlerinin öğretim üyelerinden üç gün boyunca bugüne kadar pek de alışkın olmadığımız farklı perspektifte,  oftalmoloji alanı dışında dersler dinledik. “Zaman Yönetimi”, “Öz Yönetim” , “Büyük Lider Ne Yapar?”, “Büyük Liderlerin Sahip Oldukları Ortak Özellikler”, “Mükemmel Bir Müzakere İçin Gerekli Unsurlar” başlıklı dersler işlendi (Resim 1 ve 2). Arkada karlı Alp Dağ manzaralı “U” şekilli sıcak atmosferli derslikte (Resim 3 ve 4), interaktif olarak işlenen bu oturumların yanı sıra aralarında ünlü bir balet ve bir dalgacın başarı dolu hayat hikayelerini dinleme fırsatı bulduk. Ders aralarında kahvelerimizi içerken farklı ülkelerden olan meslektaşlarımız ile sohbet etme ve kaynaşma imkanı bulduk.

Resim-1. “Büyük Lider Ne Yapar?” başlıklı konuşmasını yaparken Clint Leahr

Resim-2. Küçük grup çalışması sonuçlarını bildirirken biz ve Dr. Markus Kittler

Resim-3.  Sıcak atmosferli sınıfımız

Resim-4. Ders arasında Zeynep sıcak kahvesini yudumlarken

Ünlü bir opera ve bale koreografı olan Enrique Gasa Valga, balet olmaya nasıl karar verdiğini, karşılaştığı zor durumlardan kurtulmaya ve engelleri aşmaya nasıl başardığını, en iyisi olmak için takımını nasıl motive edip önemli başarılara imza attığını konu alan  konuşmasında, zorluk ve başarıdan doğan heyecanını gizleme gereği duymadan samimi bir şekilde bize aktardı. 
İkinci günün sonunda dinlediğimiz ve belki de eğitimin en etkileyici konuşmalarından biri olan Christian Redl’in hayat hikayesiydi.  Altı yaşında doğum günü için amcasının aldığı şnorkel ile dalmaya başlayan bu ünlü dalgıç,  10 dünya rekorunun sahibiydi. Kuzey kutbunda dahi dalan ve hayat ile bağdaşmayan rekor denemeleri olan ünlü dalgıçtan, yeni rekor denemeleri sırasında neler yaşayıp hissettiğini dinlemek çok heyecan vericiydi (Resim 5 ve 6). 

Resim-5.  Ünlü dalgıçtan motivasyon dersi

Resim-6.  Yeni rekorlar izinde Christian

Kayak merkezi olan Innbruck’u, derslerin yoğunluğundan gezmeye çok vakit bulamasak da, akşamları yaptığımız kısa yürüyüşler sırasında Old Town’da Gotik, Rokoko ve Rönesans döneminden kalma ihtişamlı binaları görme fırsatı bulduk (Resim-7). Akşam yemeklerinde meslektaşlarımız ile yine bir araya gelerek dostluğumuzu  pekiştirdik  (Resim-8 ).

Resim-7.  Old Town

Resim-8.  Güzel bir akşam yemeği

Gelecek yıl San Fransisco’da gerçekleştirilecek  2. Modülde proje şekilde her birimizin  önceden belirlediği konuları sunmak  üzere,  edindiğimiz yararlı bilgiler ve güzel anılar ile ayrıldık.

Resim-9.  2017-2019 EuLDP Sınıfı


Doç. Dr. Suzan GÜVEN YILMAZ, FEBOS Glaucoma.
Ege  Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göz Hastalıkları AD, İzmir
Doç. Dr. Zeynep Aktas, FEBO
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göz Hastalıkları AD, Ankara


Dr. Zeynep Aktaş kimdir?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldu.  2006 Nisan’da Gazi Üniversitesinde Göz Hastalıkları ihtisasını tamamladı.  Mecburi hizmetini Kızılcahamam Devlet Hastanesi’nde yaptı. 2009 yılında New York Ear and Eye Infirmary Glokom kliniğinde çalışmalarda bulundu. Mart 2013-Subat 2014 tarihleri arasında Wisconsin Üniversitesi Göz Hastalıkları Bölümü, Madison, USA’da glokom departmanında çalıştı. 2015 yılında doçent ve FEBO ünvanı aldı.  TOD Glokom Birimi ve Genç Oftalmologlar Grubu, TCOD, EGS, ARVO, ISGS ve AAO aktif üyesidir. 2010 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Göz Kliniğinde Glokom Biriminde çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.


Dr. Suzan Güven Yılmaz kimdir?

Dokuz Eylül Tıp Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları İhtisasını 2007 yılında tamamladı. Mecburi hizmet görevini Doğu Beyazıt Devlet Hastanesinde tamamladıktan sonra İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir yıl süre ile çalıştı. Ekim 2010' da Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğine uzman olarak döndü. Mayıs 2017 tarihinde FEBOS Glaucoma ünvanını aldı, Kasım 2017’de Doçent oldu. Halen aynı hastanede Glokom ve Üvea Biriminde çalışmaktadır. TOD Glokom Birimi, ESCRS, EGS ve TOD Genç Oftalmologlar Grubunun üyesidir.

Türk Oftalmoloji Derneği
LookUs & Online Makale